Czasem najciekawsze rzeczy trafia się przypadkowo. Szukaliśmy akurat pozostałości po granicy pomiędzy WMG, a Polską sprzed II Wojny Światowej. Nagle objawił nam się wysoki kamienny płot, a pośrodku brama, niczym do jakiegoś zamku... 

Zamek czy pałac?

Teren od strony wsi, otacza zbiornik wodny, zabezpieczony z jednej strony kamiennym murem. Od strony wjazdowej kamienny mur, a od południowej niewysoki nasyp ziemny. Stronę wschodnią obrasta świerkowy około 15 letni lasek. Niestety podczas wycieczki, nie zauważyliśmy na mapie, że jest coś za nim, ale o tym później.

Brama zbudowana z betonu i pustaków, posiada drewniany strop. Z piętra bramy rozpościera się widok na większą całość posiadłości wraz z okolicznymi polami. W środku terenu znajdują się pozostałości po głównych zabudowaniach. Czy to miał być pałac, czy zamek ciężko dziś ocenić. Na pewno budowla miała być bardzo reprezentatywna. Wewnętrzne dziedzińce, arkady, basen, jacuzzi, długie korytarze. Tyle dziś można wyczytać z tego co zostało. Ciekawe jak w planach wyglądał budynek.

Co tu miało powstać?

Próżno szukać informacji na temat co tu miało być. Wszystkie książki jakie posiadam, nic nie mówią o tym tajemniczym miejscu. Wujek Google też za dużo na ten temat nie ma do powiedzenia. Dwa artykuły i parę zdjęć na forach. Jedynym śladem jest artykuł z 2008 roku. Wedle informacji inwestor chciał tu zbudować hospicjum z krematorium i cmentarzem (przeczytacie o tym tu: link). Jak już wcześniej wspomniałem, na satelicie nie zauważyliśmy, że po wschodniej stronie znajdują się betonowe katakumby (zdjęcia tu: link).

Nie wiem jaka przyszłość czeka ten teren. Nawet w tym stanie, miejsce ma niesamowity potencjał na sesje zdjęciowe, imprezy firmowe, śluby i tym podobne. Dopóki jednak nie znajdzie się inwestor, pozostaje tylko pozwiedzać te miejsce ciekawskim eksploratorom :-).

Jak trafić?

Postołowo ruiny

 

Tajemnicze miejsca #1 - Ruiny w Postołowie 

08 stycznia 2020
Gdanskbyjaku.pl instagram
Gdanskbyjaku.pl Facebook

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie

 

 

jakub@gdanskbyjakub.pl

+48 787 685 727

Kontakt:

Telefon gdanskbyjakub.pl
E-mail gdanskbyjakub.pl