E-mail gdanskbyjakub.pl
Telefon gdanskbyjakub.pl

Kontakt:

 

 

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie
Gdanskbyjaku.pl Facebook
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl instagram

6) Fortyfikacje

Gdańsk niegdyś posiadał potężne fortyfikacje. Do dziś możecie znaleźć ślady budowli obronnych od Średniowiecza przez Bastiony Nowożytne po Forty i Bunkry z XX wieku. Nowożytne fortyfikacje możecie znaleźć w niedalekim sąsiedztwie centrum, a spacer wzdłuż fosy i Bastionu Żubr to jedno z ładniejszych miejsc.

7) Zaspiańskie murale

Największe europejskie centrum ulicznej sztuki. Na dziesięciopiętrowych blokach z wielkiej płyty powstała niesamowita galeria artystów z całego świata. Jedne przykuwają wzrok, inne wymagają interakcji, a niektóre oddają hołd ważnym ludziom lub wydarzeniom. Do tego dzielnica gdzie mieszkał Lech Wałęsa i znakomity przykład urbanistyki 2 poł. XX wieku.

Wiedziałeś, że jeden z murali przedstawia przerobiony obraz Tamary Łempickiej?

8) Gdańskie punkty widokowe

Władze miasta wykorzystują naturalne położenie Gdańska i rok w rok oddają kolejne ogólnodostępne punkty widokowe. Nawet w nowszych dzielnicach na wzgórzach stają kolejne wieże, skąd rozpościera się widok w przeróżne strony Gdańska. Na mojej mapie zobaczycie te najbardziej popularne, z widokiem na historyczne tereny Gdańska i słynną Stocznię. A na filmie poniżej, krótką relację z mojego przejazdu po punktach widokowych.

3) Westerplatte

Mimo iż na Westerplatte nie padły pierwsze strzały II WŚ, to na pewno jest to symbol, który pozostanie pierwszym polem bitwy tejże wojny. Bohaterstwo żołnierzy z Westerplatte jest niepodważalne, a do dziś Półwysep przekazuje ich historie. Mimo wielu przemian, politycznych gierek, miejsce do dziś przypomina historię o której należy pamiętać.

4) Parki

Parki są otwarte, a w Gdańsku, znajdziecie ich kilka. Dwa najpiękniejsze to Oliwski i Oruński. W Parku Oliwskim znajdziecie także Katedrę Oliwską, w której usłyszeć można jedne z najpiękniejszych organów. Dodatkowo zimową porą oba parki posiadają piękne iluminacje. Kolejnymi Parkami, do których warto zajrzeć jest na pewno Park Ronalda Reagana oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Z Parku Reagana to tylko kawałek do plaży, mola w Brzeźnie. TPK zaś, okalający Gdańsk, oferuje liczne górki i punkty widokowe na miasto.

5) Stare dzielnice

Biskupia górka, Nowy Port, Wrzeszcz. Zobacz liczne ślady Gdańska z XIX i początków XX wieku. Typowe dzielnice o urbanistyce i architekturze z tamtych lat, wąskie uliczki, kamienice.

Co robić w gdańsku w trakcie koronawirusa
29 kwietnia 2020

Co zrobić w Gdańsku w 1 dzień,
 w trakcie koronawirusa

Aktualizacja 26.06.2021

Jako, że większość atrakcji jest już otwarta potraktujcie tę listę jako inspirację dla Waszych wycieczek :-)

Przygotowałem dla Was dwie rzeczy:

1) Poniżej jest lista z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.

2) Mapa na której, owe ciekawe miejsca są zaznaczone.

 

1) "Starówka"

Zaczniemy od klasyka. Perła w koronie Rzeczypospolitej, niegdyś największy bałtycki port i najbogatsze miasto Polski. Pełne gotyckich kościołów, mieszczańskich kamienic, pereł renesansu i manieryzmu. Do tego stary port, z górującym Żurawiem. To każdy z turystów musi zobaczyć.

2) Plac Solidarności i tereny postoczniowe

Poczuj miejsce gdzie historia najnowsza Polski i Europy oddycha pełną piersią. W mieście gdzie wszystko się zaczęło, możecie zobaczyć czym był zryw ludności w roku 1980, pamiętając też o tym co wydarzyło się wcześniej. Część byłej stoczni, dziś otwarta jest dla wszystkich. Niedługo powstanie tu nowe osiedle, nazwane Młodym Miastem, od Miasta, które istniało w tym miejscu już w XIV wieku! Po nim nie ma już śladu, bo gdańczanie sai zdecdowali je zniszczyć. Samych budynków stoczniowych i produkcyjnych też jest mniej. Zachowały się jednak jedne z najstarszych budowli w tym miejscu czyli zabudowania Stoczni Cesarskiej, stoczni wojennej królewskich, a później cesarskich Niemiec. Rzucić też możecie okiem na dzisiejszą produkcję po drugiej stronie Wisły, czy miejsce prac Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Jest to idealne miejsce do poznania burzliwej historii Gdańska, w której kiedyś produkowano okręty wojenne, a potem stało się miejscem początku pokojowych przemian w Polsce.