Aktualizacja 26.06.2021

Jako, że większość atrakcji jest już otwarta potraktujcie tę listę jako inspirację dla Waszych wycieczek :-)

Przygotowałem dla Was dwie rzeczy:

1) Poniżej jest lista z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.

2) Mapa na której, owe ciekawe miejsca są zaznaczone.

 

1) "Starówka"

Zaczniemy od klasyka. Perła w koronie Rzeczypospolitej, niegdyś największy bałtycki port i najbogatsze miasto Polski. Pełne gotyckich kościołów, mieszczańskich kamienic, pereł renesansu i manieryzmu. Do tego stary port, z górującym Żurawiem. To każdy z turystów musi zobaczyć.

2) Plac Solidarności i tereny postoczniowe

Poczuj miejsce gdzie historia najnowsza Polski i Europy oddycha pełną piersią. W mieście gdzie wszystko się zaczęło, możecie zobaczyć czym był zryw ludności w roku 1980, pamiętając też o tym co wydarzyło się wcześniej. Część byłej stoczni, dziś otwarta jest dla wszystkich. Niedługo powstanie tu nowe osiedle, nazwane Młodym Miastem, od Miasta, które istniało w tym miejscu już w XIV wieku! Po nim nie ma już śladu, bo gdańczanie sai zdecdowali je zniszczyć. Samych budynków stoczniowych i produkcyjnych też jest mniej. Zachowały się jednak jedne z najstarszych budowli w tym miejscu czyli zabudowania Stoczni Cesarskiej, stoczni wojennej królewskich, a później cesarskich Niemiec. Rzucić też możecie okiem na dzisiejszą produkcję po drugiej stronie Wisły, czy miejsce prac Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Jest to idealne miejsce do poznania burzliwej historii Gdańska, w której kiedyś produkowano okręty wojenne, a potem stało się miejscem początku pokojowych przemian w Polsce.

 

 

 

Co zrobić w Gdańsku w 1 dzień,
 w trakcie koronawirusa

29 kwietnia 2020
Co robić w gdańsku w trakcie koronawirusa

3) Westerplatte

Mimo iż na Westerplatte nie padły pierwsze strzały II WŚ, to na pewno jest to symbol, który pozostanie pierwszym polem bitwy tejże wojny. Bohaterstwo żołnierzy z Westerplatte jest niepodważalne, a do dziś Półwysep przekazuje ich historie. Mimo wielu przemian, politycznych gierek, miejsce do dziś przypomina historię o której należy pamiętać.

4) Parki

Parki są otwarte, a w Gdańsku, znajdziecie ich kilka. Dwa najpiękniejsze to Oliwski i Oruński. W Parku Oliwskim znajdziecie także Katedrę Oliwską, w której usłyszeć można jedne z najpiękniejszych organów. Dodatkowo zimową porą oba parki posiadają piękne iluminacje. Kolejnymi Parkami, do których warto zajrzeć jest na pewno Park Ronalda Reagana oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Z Parku Reagana to tylko kawałek do plaży, mola w Brzeźnie. TPK zaś, okalający Gdańsk, oferuje liczne górki i punkty widokowe na miasto.

5) Stare dzielnice

Biskupia górka, Nowy Port, Wrzeszcz. Zobacz liczne ślady Gdańska z XIX i początków XX wieku. Typowe dzielnice o urbanistyce i architekturze z tamtych lat, wąskie uliczki, kamienice.

6) Fortyfikacje

Gdańsk niegdyś posiadał potężne fortyfikacje. Do dziś możecie znaleźć ślady budowli obronnych od Średniowiecza przez Bastiony Nowożytne po Forty i Bunkry z XX wieku. Nowożytne fortyfikacje możecie znaleźć w niedalekim sąsiedztwie centrum, a spacer wzdłuż fosy i Bastionu Żubr to jedno z ładniejszych miejsc.

7) Zaspiańskie murale

Największe europejskie centrum ulicznej sztuki. Na dziesięciopiętrowych blokach z wielkiej płyty powstała niesamowita galeria artystów z całego świata. Jedne przykuwają wzrok, inne wymagają interakcji, a niektóre oddają hołd ważnym ludziom lub wydarzeniom. Do tego dzielnica gdzie mieszkał Lech Wałęsa i znakomity przykład urbanistyki 2 poł. XX wieku.

Wiedziałeś, że jeden z murali przedstawia przerobiony obraz Tamary Łempickiej?

8) Gdańskie punkty widokowe

Władze miasta wykorzystują naturalne położenie Gdańska i rok w rok oddają kolejne ogólnodostępne punkty widokowe. Nawet w nowszych dzielnicach na wzgórzach stają kolejne wieże, skąd rozpościera się widok w przeróżne strony Gdańska. Na mojej mapie zobaczycie te najbardziej popularne, z widokiem na historyczne tereny Gdańska i słynną Stocznię. A na filmie poniżej, krótką relację z mojego przejazdu po punktach widokowych.

Gdanskbyjaku.pl instagram
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl Facebook

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie

 

 

Kontakt:

Telefon gdanskbyjakub.pl
E-mail gdanskbyjakub.pl