Premier ogłosił dziś otwarcie hoteli i muzeów od 4 Maja. Oznacza to, że niedługo będziemy mogli się przemieszczać i wrócić do lokalnej turystyki. Oczywiście wszystko musimy robić z głową i bez hurraoptymizmu. Mam jednak nadzieję, że powoli w małych, rodzinnych grupach zaczniemy znów odkrywać naszą Ojczyznę. Dla przewodników to też dobry znak, być może zacznie się coś dziać szczególnie w kierunku oprowadzania małych grup.
Z tej okazji chciałbym zaproponować specjalną ofertę dla rodzin, które przyjadą do Gdańska. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Przygotowałem też dla Was dwie rzeczy:

1) Co robić w Gdańsku, zanim otworzą się wszystkie muzea i inne atrakcje.

2) Specjalną mapę gdzie poniższe propozycje znajdziecie.

 

1) "Starówka"

Zaczniemy od klasyka. Perła w koronie Rzeczypospolitej, niegdyś największy bałtycki port i najbogatsze miasto Polski. Pełne gotyckich kościołów, mieszczańskich kamienic, pereł renesansu i manieryzmu. Do tego stary port, z górującym Żurawiem. To każdy z turystów musi zobaczyć.

2) Plac Solidarności i tereny postoczniowe

Poczuj miejsce gdzie historia najnowsza Polski i Europy oddycha pełną piersią. W mieście gdzie wszystko się zaczęło, możecie zobaczyć czym był zryw ludności w roku 1980, pamiętając też o tym co wydarzyło się wcześniej. Część byłej stoczni, dziś otwarta jest dla wszystkich. Niedługo powstanie tu nowe osiedle, nazwane Młodym Miastem, od Miasta, które istniało w tym miejscu już w XIV wieku! Po nim nie ma już śladu, bo gdańczanie sai zdecdowali je zniszczyć. Samych budynków stoczniowych i produkcyjnych też jest mniej. Zachowały się jednak jedne z najstarszych budowli w tym miejscu czyli zabudowania Stoczni Cesarskiej, stoczni wojennej królewskich, a później cesarskich Niemiec. Rzucić też możecie okiem na dzisiejszą produkcję po drugiej stronie Wisły, czy miejsce prac Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Jest to idealne miejsce do poznania burzliwej historii Gdańska, w której kiedyś produkowano okręty wojenne, a potem stało się miejscem początku pokojowych przemian w Polsce.

3) Westerplatte

Mimo iż na Westerplatte nie padły pierwsze strzały II WŚ, to na pewno jest to symbol, który pozostanie pierwszym polem bitwy tejże wojny. Bohaterstwo żołnierzy z Westerplatte jest niepodważalne, a do dziś Półwysep przekazuje ich historie. Mimo wielu przemian, politycznych gierek, miejsce do dziś przypomina historię o której należy pamiętać.

4) Rowerem przez Gdańsk

Gdańsk zachęca do rowerowych wycieczek wszystkich fanów dwóch kółek. Po pierwsze jest płaski, a po drugie górzysty. Ponadto możesz przejechać rowerową autostradą nadmorską, udać się nawet do Gdyni, zobaczyć historyczne miejsca, czy punkty widokowe z widokami prosto z pocztówek. Na mapie powyżej 2 sugestie tras: łatwa - morze, historia, sztuka; trudniejsza - punkty widokowe.

Rowery możecie pożyczyć przeze mnie za 50 PLN za rower/dzień (rowery tylko dla dorosłych). Dziecięce w zależności, które wypożyczalnie będą otwarte.

5) Kajakiem przez Gdańsk

Od 4 Maja będzie można pójść na kajak. Gdańsk zachęca do takich wizyt gdyż możesz zobaczyć tu m.in.: stary gdański port, Stocznię, fosę i fortyfikacje miejskie. Są dwie stanice kajakowe. Na dzień 20.05, działa na pewno stanica na Żabim Kruku.

6) Plażowe harce

Gdańsk posiada ponad 20 km piaskowej plaży. Jest to na pewno jeden z lepszych wyników w całej Europie. Idealnych na spacer, bieganie, pływanie, czy szukanie bursztynu! Co do tego ostatniego to polecam mniej uczęszczane plaże (jak np. w Sobieszewie) gdzie zawsze coś znajdziecie, chociażby najmniejszą drobinkę.

Chcesz zobaczyć jak poławia się bursztyn? Zobacz na relacji z IG - LINKU.

7) Zaspiańskie murale

Największe europejskie centrum ulicznej sztuki. Na dziesięciopiętrowych blokach z wielkiej płyty powstała niesamowita galeria artystów z całego świata. Jedne przykuwają wzrok, inne wymagają interakcji, a niektóre oddają hołd ważnym ludziom lub wydarzeniom. Do tego dzielnica gdzie mieszkał Lech Wałęsa i znakomity przykład urbanistyki 2 poł. XX wieku.

8) Gdańskie punkty widokowe

Władze miasta wykorzystują naturalne położenie Gdańska i rok w rok oddają kolejne ogólnodostępne punkty widokowe. Nawet w nowszych dzielnicach na wzgórzach stają kolejne wieże, skąd rozpościera się widok w przeróżne strony Gdańska. Na mojej mapie zobaczycie te najbardziej popularne, z widokiem na historyczne tereny Gdańska i słynną Stocznię. Zobacz parę zdjęć z punktów widokowych Wrzeszcza na relacji w IG - LINK.

 

Co zrobić w Gdańsku w 1 dzień,
 w trakcie koronawirusa

29 kwietnia 2020
Jan Heweliusz
Gdanskbyjaku.pl instagram
Gdanskbyjaku.pl Facebook

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie

 

 

jakub@gdanskbyjakub.pl

+48 787 685 727

Kontakt:

Telefon gdanskbyjakub.pl
E-mail gdanskbyjakub.pl