Kontakt:
Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski
Jeden z największych zakładów przemysłowych czasów PRL’u, ale także jedna z największych na świecie stoczni tamtych lat. Znana przede wszystkim miejsce gdzie narodziła się Solidarność. Największy ruch społeczny za Żelazną Kurtyną. Jednak stocznia to przede wszystkim budowa statków. A w tym miejscu statki i okręty produkowane były od lat 40 XIX wieku. Dzisiaj tereny postoczniowe są bardzo popularne wśród fanów nocnego życia. Ulica elektryków zamienia się wieczorami w dyskotekę, stworzono miasteczko z kontenerów gdzie można zjeść, napić się i posłuchać muzyki, a liczne hale funkcjonują jako imprezownie.
Zwiedzanie stoczni z przewodnikiem śladem Solidarności
Jedno z pierwszych pól bitewnych II WŚ, do dziś uznawane za miejsce symbol rozpoczęcie największego konfliktu w dziejach ludzkości. Polska składnica amunicyjna, która mieściła się na tym terenie. O godzinie 4:48 została zaatakowana przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Mimo, iż Polscy obrońcy składnicy, byli otoczeni z każdej strony przez nieprzyjaciela, dzielnie broni się przez 7 dni. Dziś na półwyspie mieści się Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk obrońców, zachowana Wartownia Nr 1 oraz pozostałości po fortyfikacjach z tamtych czasów.
Zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem
Nazywane często Starym Miastem (choć tak naprawdę stare jest obok) to odbudowana po wojnie część starego Gdańska, które dziś najbardziej zachwyca turystów. Panorama Średniowiecznego portu z Żurawiem w samym środku. Główna lądowa droga, czyli ulica Długa i Długi Targ z królującym od prawie 400 lat Neptunem. Urokliwe uliczki z Mariacką, Piwną i Św. Ducha na czele. Perły architektury gdańskiej z bramami wodnymi, Zbrojownią, Dworem Artusa i Ratuszami na czele. Ceglane gotyckie Kościoły, których wieże wystające ponad fasady kamienic, tworzą niesamowity widok, jakby korona nałożono na dachy kamienic.
Potężna forteca, która przez wieki strzegła dostępu do Portu Gdańskiego oraz Wisły. Do dziś widać wszystkie elementy obronne, powstające tutaj aż od czasów średniowiecza. Nie było większej i potężniejszej twierdzy w okolicach Bałtyku.
Pozostałość po Nowożytnych fortyfikacjach miejskich. Z Bastionów i innych części fortyfikacji rozpościera się piękny widok na stary Gdańsk, ale także na tereny stoczni i portu. Mieści się tutaj, także centrum Hevelianum, w którym poznacie historię miejsca, a także zabawicie w centrum naukowym. Frajda dla całej rodziny.
Gdańsk plażami stoi, tak można śmiało o Gdańsku napisać, bo które inne miasto w Europie ma 20 km plaż z szerokimi piaszczystymi plażami. Jeżeli szukacie spokojnej plaży to zdecydowanie wybierzcie się na Górki Zachodnie lub Sobieszewo. Jeśli jednak lubicie być w centrum, gdzie znajduje się także wiele innych atrakcji to lepszym wyborem będzie plaża w Stogach, Jelitkowie czy Brzeźnie.
Mogę się śmiało poszczycić, że w moim mieście znajdują się światowej klasy muzea, przede wszystkim Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. ECS opowiada historię czasów powojennych Polski, ale także poszczególnych krajów, które znalazły się za Żelazną Kurtyną. Muzeum II Wojny Światowej skupia się jak sama nazwa wskazuje na czasie wojny, ale także na preludium do największego konfliktu zbrojnego w historii Świata.
Polecam także odwiedzić Gdańskie Muzea, które w różnych oddziałach opowiadają historię starego Gdańska. I tak w Dworze Artusa zobaczysz miejsce spotkań gdańskiej bohemy, w Ratuszu dowiesz się jak w Gdańsku rządzono, w Domu Uphagena zobaczysz jak mieszkano i urządzano mieszkania ponad wieki temu.
Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę po muzeach kliknij w link.
Gotycka Katedra w której pod koniec XVIII wieku umieszczono jedne z najlepszych i najpiękniej grających organów jakie słyszał świat. Dziś organy liczą prawie 8000 piszczałek i ponad 100 różnych głosów pozwalających wybrzmiewać najróżniejsze dźwięki. Wszystko to osadzone w gotyckiej wąskiej katedrze daje niesamowity efekty. Na festiwale grane w katedrze przyjeżdżają ludzie z całego świata. Po koncercie warto spędzić czas w samej Oliwie. Pobliski park pozwoli odpocząć, okoliczne wzgórze zapewnią niesamowite widoki, a ponad stuletnia architektura zachwyci podczas spaceru.
Wśród całej gamy miejsc do zobaczenia w Gdańsku, wybrałem dla Was te, które według mnie każdy musi zobaczyć. Przedstawiam Wam ranking miejsc do zobaczenia w Gdańsku. Ranking nie zawiera pojedynczych obiektów, a raczej miejsca składające się z kilku atrakcji
Przedwojenna dzielnica Gdańska, gdzie wiele budynków pamięta jeszcze czasy przed I WŚ. Wąskie ulice, kostka brukowa, niemieckie szyldy pod warstwą farby. Nad nią panuje wzgórze, nazywane Biskupim. Z samego szczytu rozpościera się piękny widok na Gdańsk.
Jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, będąca niegdyś kilkoma majątkami z bogatymi dworami. Znamienita część dzielnicy zachowała swój przedwojenny charakter, a zniszczenia wojenne sięgnęły głównie centralnej części tej dzielnicy. Mimo to zachowało się tu wiele kamienic, dworów, a wąskie ulice liczą wiele restauracji. Tu wychował się chociażby Gunter Grass, a jego powieści wyniosły wrzeszczańskie ulice na świat.
Zaspa to typowa dzielnica z czasów PRL, kiedy w każdym zakątku Polski powstały osiedla z wielkiej płyty. W pewnym momencie szare bloki zyskały ocieplenie, a ich tynki pomalowane zostały we wszystkich kolorach tęczy. Nie to jednak przykuwa uwagę, a malowane na ich bokach od 1997 roku Murale. Początkowo tworzone przez lokalnych i polskich artystów, dziś znane są wśród artystów na całym świecie, a wiele z nich stworzonych było przez ludzi z różnych zakątków świata.