E-mail gdanskbyjakub.pl
Telefon gdanskbyjakub.pl

Kontakt:

 

 

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie
Gdanskbyjaku.pl Facebook
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl instagram

3. Stocznia

Jeden z największych zakładów przemysłowych czasów PRL’u, ale także  jedna z największych na świecie stoczni tamtych lat. Znana przede wszystkim miejsce gdzie narodziła się Solidarność. Największy ruch społeczny za Żelazną Kurtyną. Jednak stocznia to przede wszystkim budowa statków. A w tym miejscu statki i okręty produkowane były od lat 40 XIX wieku. Dzisiaj tereny postoczniowe są bardzo popularne wśród fanów nocnego życia. Ulica elektryków zamienia się wieczorami w dyskotekę, stworzono miasteczko z kontenerów gdzie można zjeść, napić się i posłuchać muzyki, a liczne hale funkcjonują jako imprezownie.

Zwiedzanie stoczni z przewodnikiem śladem Solidarności

11 najlepszych atrakcji Gdańska

2. Westerplatte

Jedno z pierwszych pól bitewnych II WŚ, do dziś uznawane za miejsce symbol rozpoczęcie największego konfliktu w dziejach ludzkości. Polska składnica amunicyjna, która mieściła się na tym terenie. O godzinie 4:48 została zaatakowana przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Mimo, iż Polscy obrońcy składnicy, byli otoczeni z każdej strony przez nieprzyjaciela, dzielnie broni się przez 7 dni. Dziś na półwyspie mieści się Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk obrońców, zachowana Wartownia Nr 1 oraz pozostałości po fortyfikacjach z tamtych czasów.

Zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem

11 najlepszych atrakcji Gdańska

1. Główne Miasto

Nazywane często Starym Miastem (choć tak naprawdę stare jest obok) to odbudowana po wojnie część starego Gdańska, które dziś najbardziej zachwyca turystów. Panorama Średniowiecznego portu z Żurawiem w samym środku. Główna lądowa droga, czyli ulica Długa i Długi Targ z królującym od prawie 400 lat Neptunem. Urokliwe uliczki z Mariacką, Piwną i Św. Ducha na czele. Perły architektury gdańskiej z bramami wodnymi, Zbrojownią, Dworem Artusa i Ratuszami na czele. Ceglane gotyckie Kościoły, których wieże wystające ponad fasady kamienic, tworzą niesamowity widok, jakby korona nałożono na dachy kamienic.

Zwiedzaj Gdańskie ulice z przewodnikiem

11 najlepszych atrakcji Gdańska

8. Twierdza Wisłoujście

Potężna forteca, która przez wieki strzegła dostępu do Portu Gdańskiego oraz Wisły. Do dziś widać wszystkie elementy obronne, powstające tutaj aż od czasów średniowiecza. Nie było większej i potężniejszej twierdzy w okolicach Bałtyku.

11 najlepszych atrakcji Gdańska

7. Góra Gradowa

Pozostałość po Nowożytnych fortyfikacjach miejskich. Z Bastionów i innych części fortyfikacji rozpościera się piękny widok na stary Gdańsk, ale także na tereny stoczni i portu. Mieści się tutaj, także centrum Hevelianum, w którym poznacie historię miejsca, a także zabawicie w centrum naukowym. Frajda dla całej rodziny.

6. Plaże

Gdańsk plażami stoi, tak można śmiało o Gdańsku napisać, bo które inne miasto w Europie ma 20 km plaż z szerokimi piaszczystymi plażami. Jeżeli szukacie spokojnej plaży to zdecydowanie wybierzcie się na Górki Zachodnie lub Sobieszewo. Jeśli jednak lubicie być w centrum, gdzie znajduje się także wiele innych atrakcji to lepszym wyborem będzie plaża w Stogach, Jelitkowie czy Brzeźnie.

11 najlepszych atrakcji Gdańska

5. Muzea

Mogę się śmiało poszczycić, że w moim mieście znajdują się światowej klasy muzea, przede wszystkim Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. ECS opowiada historię czasów powojennych Polski, ale także poszczególnych krajów, które znalazły się za Żelazną Kurtyną. Muzeum II Wojny Światowej skupia się jak sama nazwa wskazuje na czasie wojny, ale także na preludium do największego konfliktu zbrojnego w historii Świata.

Polecam także odwiedzić Gdańskie Muzea, które w różnych oddziałach opowiadają historię starego Gdańska. I tak w Dworze Artusa zobaczysz miejsce spotkań gdańskiej bohemy, w Ratuszu dowiesz się jak w Gdańsku rządzono, w Domu Uphagena zobaczysz jak mieszkano i urządzano mieszkania ponad wieki temu. 

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę po muzeach kliknij w link.

11 najlepszych atrakcji Gdańska

4. Oliwia i Katedra Oliwska

Gotycka Katedra w której pod koniec XVIII wieku umieszczono jedne z najlepszych i najpiękniej grających organów jakie słyszał świat. Dziś organy liczą prawie 8000 piszczałek i ponad 100 różnych głosów pozwalających wybrzmiewać najróżniejsze dźwięki. Wszystko to osadzone w gotyckiej wąskiej katedrze daje niesamowity efekty. Na festiwale grane w katedrze przyjeżdżają ludzie z całego świata. Po koncercie warto spędzić czas w samej Oliwie. Pobliski park pozwoli odpocząć, okoliczne wzgórze zapewnią niesamowite widoki, a ponad stuletnia architektura zachwyci podczas spaceru.

11 najlepszych atrakcji Gdańska

Co to za budynek za płotem w sobieszewie
20 stycznia 2021

Co musisz zobaczyć podczas wizyty w Gdańsku.
Czyli 11 najlepszych atrakcji turystycznych Gdańska 

Wśród całej gamy miejsc do zobaczenia w Gdańsku, wybrałem dla Was te, które według mnie każdy musi zobaczyć. Przedstawiam Wam ranking miejsc do zobaczenia w Gdańsku. Ranking nie zawiera pojedynczych obiektów, a raczej miejsca składające się z kilku atrakcji

 

11. Biskupia Górka

Przedwojenna dzielnica Gdańska, gdzie wiele budynków pamięta jeszcze czasy przed I WŚ. Wąskie ulice, kostka brukowa, niemieckie szyldy pod warstwą farby. Nad nią panuje wzgórze, nazywane Biskupim. Z samego szczytu rozpościera się piękny widok na Gdańsk.

11 najlepszych atrakcji Gdańska

10. Wrzeszcz

Jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, będąca niegdyś kilkoma majątkami z bogatymi dworami. Znamienita część dzielnicy zachowała swój przedwojenny charakter, a zniszczenia wojenne sięgnęły głównie centralnej części tej dzielnicy. Mimo to zachowało się tu wiele kamienic, dworów, a wąskie ulice liczą wiele restauracji. Tu wychował się chociażby Gunter Grass, a jego powieści wyniosły wrzeszczańskie ulice na świat.

 

9. Zaspiańskie Murale

Zaspa to typowa dzielnica z czasów PRL, kiedy w każdym zakątku Polski powstały osiedla z wielkiej płyty. W pewnym momencie szare bloki zyskały ocieplenie, a ich tynki pomalowane zostały we wszystkich kolorach tęczy. Nie to jednak przykuwa uwagę, a malowane na ich bokach od 1997 roku Murale. Początkowo tworzone przez lokalnych i polskich artystów, dziś znane są wśród artystów na całym świecie, a wiele z nich stworzonych było przez ludzi z różnych zakątków świata.

11 najlepszych atrakcji Gdańska