Kontakt:
Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski
Tuż obok Cmentarza Garnizonowego znajduje się kolejne interesujące miejsce. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich poległych podczas oblężenia Gdańska w 1945 roku. Szacuje się, że w Bitwie o Danzig zginęło ich ok. 30 000.
To że w przeciągu 1000 letniej historii losy Gdańska są bardzo zawiłe, wie chyba każdy. Zmiany rządzących często wiązały się z inną, nową propagandą co za tym idzie, zacieraniem się wcześniejszych zdarzeń. Jednak na cmentarzu Garnizonowym zachowało się wiele, a ślady te sięgają jeszcze XIX wieku.
Żołnierze Niemieccy, z I i II WŚ, z wojen Prusko-Francuskich, Jeńcy, którzy zginęli podczas I i II WŚ (część z nich przeniesiona na inne cmentarze: Brytyjczycy do Malborka, Francuzi na Cmentarz Francuski w Gdańsku).
Ofiary Krążownika Magdeburg, 15 marynarzy, którzy zginęli podczas w Zatoce Fińskiej podczas I WŚ. To właśnie do tego pomnika, wybierali się co rocznie niemieccy Marynarze, żeby oddać hołd - podobnie jak Schleswig-Holstein 25 Sierpnia 1939.
Znajduje się tu także kwatera Kombatancka oraz pamiątkowe tablice z miejsca gdzie znaleziono szczątki Sanitariuszki Inki oraz Zagończyka.
Cmentarze są jednym z miejsc, z których dowiedzieć się można wiele o danym miejscu. Od zawsze czytając tablice, wyobrażałem sobie jak zmienili się ludzie tu mieszkający i dowiadywałem się o historii danego miejsca. W Gdańsku wiele z cmentarzy, niegdyś tu istniejących zniknęła. Jest jednak jeden taki, który opowiedzieć może wiele.