Kontakt:
Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski
Pierogi, Żurek, Schabowy czy Barszcz to jedne z najbardziej znanych polskich potraw. Jeśli dodamy do tego wsparcie bałtyckiej sieci oraz kaszubskiej tradycji to wychodzi nam eksplozja kubków smakowych. Polska kuchnia, smakuje wszystkim, którzy jej spróbują, a w wielu restauracjach możecie spróbować starogdańskiej odmiany. Warto też pamiętać o typowych dla Gdańska napitkach takich jak produkowane w Gdańsku od XIV piwo Jopejskie czy złotej wódki “Goldwasser”.
Gdańska społeczność zawsze była specyficzna, zarówno w historii jak i dziś. Nieprzypadkowo to właśnie tu narodziła się Solidarność. Jej tradycje czuć do dziś, a życzliwość ludzi doceniana jest zarówno przez rodaków jak i przybyszów zza granicy.
Nie ma zatem na co czekać. Trzeba to przyjechać!
Mimo zawieruchy jakiej dokonała ostatnia wojna, gdańskie Stare Miasto wciąż świeci swoim blaskiem. Gotyckie katedry, perełki renesansu i manieryzmu przedstawiają miasto, które w tamtym czasie było jednym z bogatszych w Europie. Wszystko to w zachowanej średniowiecznej siatce ulic o wyjątkowym grzebieniowym układzie miasta zwróconemu ku rzece.
W którym innym Europejskim mieście możecie doświadczyć takiego bogactwa. Piękny żółty piasek pokrywa całą długość i szerokość plaż, a każda z nich jest świetnie skomunikowana. Przypomnę tylko, że te 20 km mieści się w granicach administracyjnych miasta, jeśli dodać do tego plaże Sopotu, Gdyni i innych sąsiadów to każdy na pewno znajdzie miejsce dla siebie.
Złoto Bałtyku, jak popularnie nazywany jest bursztyn to jeden z ponad setki gatunków żywic kopalnych istniejących na świecie. Posiada największe stężenie kwasu bursztynowego, a dzięki jego właściwościom na przestrzeni wieków wykorzystywany był na wiele sposobów. Tym najbardziej znanym jest biżuteria, ale dziś spotkać możemy go m.in w kosmetykach czy lekach. Dlaczego zatem Gdańsk jest stolicą? Bo stał się jego światowym centrum obróbki i handlu, można go znaleźć na pobliskich plażach (choć są plaże bardziej bursztynodajne), a w Gdańsku znajdziemy najlepszych twórców bursztynowych ozdób.
Wprawdzie nie wiem z jakiego powodu miałbym kogoś przekonywać do odwiedzenia Gdańska. Jednak skoro ktoś teraz to czyta to przedstawiam 6 powodów dlaczego musisz to zrobić!
Historia Polski jest niezwykle zawiła i bogata, a w niej losy Gdańska zawsze odbijały się szerokim echem. Miasto doświadczyło wiele, wielokrotnie też powodowało, że znalazło się na ustach całej Europy i Świata. Tak było gdy Gdańsk w XVI/XVII wieku przechodził swój złoty wiek, będąc największym i najbogatszym miastem w tej części Europy. Na ustach całego świata znalazł się dwukrotnie podczas XX wieku. Najpierw 1.IX.1939 gdy stał się symbolicznym miejscem rozpoczęcia II WŚ, a Hitler chciał propagandowo zaznaczyć inkorporację Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy. W końcu miasto stało się ośrodkiem najważniejszych strajków epoki PRL, a zwycięskie porozumienia oznaczały powstanie Solidarności, największego ruchu obywatelskiego jaki został stworzony za Żelazną Kurtyną.