E-mail gdanskbyjakub.pl
Telefon gdanskbyjakub.pl

Kontakt:

 

 

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie
Gdanskbyjaku.pl Facebook
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl instagram

5. Pyszne jedzenie i napoje

Pierogi, Żurek, Schabowy czy Barszcz to jedne z najbardziej znanych polskich potraw. Jeśli dodamy do tego wsparcie bałtyckiej sieci oraz kaszubskiej tradycji to wychodzi nam eksplozja kubków smakowych. Polska kuchnia, smakuje wszystkim, którzy jej spróbują, a w wielu restauracjach możecie spróbować starogdańskiej odmiany. Warto też pamiętać o typowych dla Gdańska napitkach takich jak produkowane w Gdańsku od XIV piwo Jopejskie czy złotej wódki  “Goldwasser”.

6 powodów dla których warto zobaczyć Gdańsk

6. Ludzie

Gdańska społeczność zawsze była specyficzna, zarówno w historii jak i dziś. Nieprzypadkowo to właśnie tu narodziła się Solidarność. Jej tradycje czuć do dziś, a życzliwość ludzi doceniana jest zarówno przez rodaków jak i przybyszów zza granicy.

 

Nie ma zatem na co czekać. Trzeba to przyjechać!

2. Piękne Stare Miasto

Mimo zawieruchy jakiej dokonała ostatnia wojna, gdańskie Stare Miasto wciąż świeci swoim blaskiem. Gotyckie katedry, perełki renesansu i manieryzmu przedstawiają miasto, które w tamtym czasie było jednym z bogatszych w Europie. Wszystko to w zachowanej średniowiecznej siatce ulic o wyjątkowym grzebieniowym układzie miasta zwróconemu ku rzece.

6 powodów dla których warto zobaczyć Gdańsk

3. Ponad 20 km plaż

W którym innym Europejskim mieście możecie doświadczyć takiego bogactwa. Piękny żółty piasek pokrywa całą długość i szerokość plaż, a każda z nich jest świetnie skomunikowana. Przypomnę tylko, że te 20 km mieści się w granicach administracyjnych miasta, jeśli dodać do tego plaże Sopotu, Gdyni i innych sąsiadów to każdy na pewno znajdzie miejsce dla siebie.

6 powodów dla których warto zobaczyć Gdańsk

4. Światowa stolica Bursztynu

Złoto Bałtyku, jak popularnie nazywany jest bursztyn to jeden z ponad setki gatunków żywic kopalnych istniejących na świecie. Posiada największe stężenie kwasu bursztynowego, a dzięki jego właściwościom na przestrzeni wieków wykorzystywany był na wiele sposobów. Tym najbardziej znanym jest biżuteria, ale dziś spotkać możemy go m.in w kosmetykach czy lekach. Dlaczego zatem Gdańsk jest stolicą? Bo stał się jego światowym centrum obróbki i handlu, można go znaleźć na pobliskich plażach (choć są plaże bardziej bursztynodajne), a w Gdańsku znajdziemy najlepszych twórców bursztynowych ozdób. 

6 powodów dla których warto zobaczyć Gdańsk

Poznaj moich 6 powodów dlaczego odwiedzić Gdańsk
19 stycznia 2021

6 powodów dla których musisz odwiedzić Gdańsk

Wprawdzie nie wiem z jakiego powodu miałbym kogoś przekonywać do odwiedzenia Gdańska. Jednak skoro ktoś teraz to czyta to przedstawiam 6 powodów dlaczego musisz to zrobić!

1. 1000-letnia bogata historia

Historia Polski jest niezwykle zawiła i bogata, a w niej losy Gdańska zawsze odbijały się szerokim echem. Miasto doświadczyło wiele, wielokrotnie też powodowało, że znalazło się na ustach całej Europy i Świata. Tak było gdy Gdańsk w XVI/XVII wieku przechodził swój złoty wiek, będąc największym i najbogatszym miastem w tej części Europy. Na ustach całego świata znalazł się dwukrotnie podczas XX wieku. Najpierw 1.IX.1939 gdy stał się symbolicznym miejscem rozpoczęcia II WŚ, a Hitler chciał propagandowo zaznaczyć inkorporację Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy. W końcu miasto stało się ośrodkiem najważniejszych strajków epoki PRL, a zwycięskie porozumienia oznaczały powstanie Solidarności, największego ruchu obywatelskiego jaki został stworzony za Żelazną Kurtyną.

6 powodów dla których warto zobaczyć Gdańsk