E-mail gdanskbyjakub.pl
Telefon gdanskbyjakub.pl

Kontakt:

 

 

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie
Gdanskbyjaku.pl Facebook
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl instagram

5. W Gdańsku są wyspy

Tutaj jest pewien problem. Z definicji wyspa to ląd z każdej strony otoczony wodą. Sytuacja wydaje się być prosta, ale w społeczności gdańskiej nie ma logiki co nazywam, a czego nie nazywamy wyspą. Otóż Sobieszewo nazywamy wyspą, otoczoną Przekopem Wisły, Martwą Wisłą i Śmiałą Wisłą.  Z drugiej strony Stogów już wyspą nie nazywamy, a też są otoczone Wisłą Martwą i Śmiałą. Wyspę Spichrzów nazywamy wyspą, bo otoczona jest Motławą i Nową Motławą. Jednak w wypadku Długich Ogrodów i Dolnego Miasta, które są otoczone Nową i Starą Motławą, Opływem Motławy (starą fosą) oraz Martwą Wisłą, terminu wyspa już nie używamy. 

Ja pozwoliłem sobie wyróżnić: Wyspę Sobieszewską, Stogi, Spichlerze, Ołowiankę, Ostrów oraz Tarcza (wyspa z Wielkim Młynem na starym mieście) oraz Twierdza Wisłoujście.

 

Na pierwszy raz tyle informacji wystarczy. Czy Wy znacie jeszcze jakieś ciekawostki, które można wyczytać tylko z mapy?

Korzystałem ze skanów map topograficznych na Geoportalu (link) oraz mapy podstawowej w Open Street Map (link).

 

3. Najniższy punkt w Gdańsku jest... pod poziomem Morza

Nawet z prostej mapy topograficznej można wychwycić, że duża część miasta leży na Żuławach. Ogrom terenów poprzedzielany licznymi kanałami, balansujący w bezwzględnej wysokości w okolicach 0 m. Tej informacji nie do końca jestem pewien, ale w tym artykule wyczytuję tylko to co jest mapie, a mapa pokazuje, że najniższej położone jest zagłębienie w Olszynce i znajduje się 1,6 m p.p.m. 

4. Przez Gdańsk przepływa około 24 (lub więcej) rzek, potoków i większych kanałów

Mało jest miast, które mogą pochwalić się takim ilością różnych cieków. Połączenie ujścia Wisły, z przekształconymi przez człowieka Żuławami oraz polodowcowa rzeźba wschodniej części miasta powoduje, że praktycznie na każdym kroku znajduje się jakaś woda. Liczba cieków prawdopodobnie jest większa, ograniczyłem się do tych naprawdę największych. Z rzek należy wymienić przede wszystkim Wisłę (Martwą, Śmiałą i Przekop), Motławę oraz Radunię (nie tylko kanał, fragment rzeki przepływa w administracyjnych granicach miasta). Liczne potoki, które w większości mają przebieg z zachodu na wschód i wpadają do Motławy lub Wisły. Z większych potoków wymienić należy: Oruński, Siedlicki, Królewski, Strzyża, Oliwski (Jelitkowski), Prochowy. Od razu zaznaczę, że dopisując dopływy byłoby ich o wiele więcej. Wielka szkoda, że obecnie niektóre z nich częściowo są skanalizowane. Na koniec pozostały cieki stworzone przez człowieka czyli kanały. Z największych wymienić należy Kanał Raduni, Kaszubski, Warzywód (kanał przemysłowy pomiędzy Letnicą a Nowym Portem), Czarną Łachę oraz Rozwójkę (kanały w okolicach ul. Elbląskiej i Rafinerii). Kanałów jest znacznie więcej, szczególnie polecam spojrzeć na Żuławską cześć miasta...:-).

Potok Oruński powyżej Parku Oruńskiego

07 stycznia 2020

5 ciekawostek o Gdańsku na podstawie mapy #1

Witajcie! Na sam początek mojej przygody w  otchłani internetowej, zaprezentuje Wam parę ciekawostek o Gdańsku. W pierwszej części, coś bardzo bliskie mojemu sercu, czyli 5 ciekawostek związanych z Gdańskiem, na podstawie tylko i wyłącznie mapy! 

1. Bogata rzeźba terenu.

Kto raz pieszo lub na rowerze wspiął się na ul. Potokową lub Łostowicką ten wie, że Gdańsk zdecydowanie płaski nie jest, przynajmniej nie wszędzie. Równina rozciągająca się od granicy z Sopotem do Śródmieścia Gdańska jest zdecydowanie płaska. Od morza oddzielą ją tylko pas pagórkowatych wydm (z czego większe pagóry znajdziemy na Stogach i w Sobieszewie). Od strony zachodniej równinę otaczają morenowe wzgórza, które porozcinane dolinami doprowadzają nas do gdańskiej wysoczyzny. Różnice potrafią sięgać nawet do 90 metrów wysokości (stojąc przy Stawie Młyńskim w Oliwie jesteśmy na 35 m n.p.m., a okoliczne wzgórza np. Kawowe ma 115 metrów wysokości).

2. Najwyższy punkt w Gdańsku mierzy 180,1 m n.p.m.

... od razu zaznaczam, że nie jest to najsłynniejszy w Gdańsku Pachołek. Wzgórz jest wiele, ale co ciekawe najwyższe jest Wzgórze Studenckie, znajdujące się w samym rogu granic administracyjnych naszego miasta. Znajduje się ono przy osiedlu Kukawka w Osowej.