E-mail gdanskbyjakub.pl
Telefon gdanskbyjakub.pl

Kontakt:

 

 

Gdańsk, Sopot Gdynia, Półwysep Helski

  • zwiedzanie standardowe
  • zwiedzanie aktywne (rowery, kajaki)
  • wycieczki z transportem (Malbork, Muzeum Stutthof, Hel, Kaszuby)
  • gry miejskie
Gdanskbyjaku.pl Facebook
Gdanski wloczega youtube
Gdanskbyjaku.pl instagram

#4 Blaszany bębenek

Film na podstawie powieści Gunther'a Grassa, zdobywca Oscara za film nieanglojęzyczny. Obraz jak i powieść, które wyniosły ulice Wrzeszcza i całego Gdańska na świat. Polacy, Niemcy, Kaszubi w Gdańsku widziani przez pryzmat Małego Oskarka (głównego bohatera, nie statuetki :-)).

Blaszany Bębenek - Film

Mam nadzieję, że Wam też się spodoba!

PS - zaznaczam, iż nie posiadam do żadnego z powyższych filmów praw. Mam nadzieję, że pojawiły się w internecie legalnie :).

#2 Westerplatte

Można śmiało stwierdzić, że Westerplatte jest małą kontynuacją Wolnego Miasta, choć można obejrzeć obydwa niezależnie. Według mnie najlepszy film jaki kiedykolwiek powstał o Westerplatte. Przedstawiający też dość wiernie faktyczny przebieg bitwy, mimo iż dzisiejsza wiedza jest o wiele większa. Po raz kolejny Stanisław Różewicz, po raz kolejny głęboka komuna, a jednak można było nakręcić coś świetnego.

Samą historię, każdy z nas powinien znać dobrze, ale do tego też zachęcam podczas spacerów ze mną :-).

 

#3 Gdańsk 1939 - mini serial

Historia opowiada losy Polaków (nie tylko) w roku 39, gdy hitlerowcy przestali kryć się ze swoimi zamiarami. Postacie są fikcyjne, ale zdarzenia w jakich biorą udział są prawdziwymi wydarzeniami tamtych czasów z Gdańska i okolic. Warto też zobaczyć tę pozycję dla Krzysztofa Ibisza, bo mimo iż film jest z 1989, to Pan Krzysztof niewiele się zmienił!

Gdańsk 1939 - link

Jan Heweliusz
25 kwietnia 2020

4 filmy o przedwojennym Gdańsku,
które warto poznać

Przedstawiam 4 filmy fabularne o Gdańsku, który każdy z Was musi zobaczyć. Obrazują burzliwe dzieje wersalskiego tworu jakim było Wolne Miasto Gdańsk. Jest to też spora pigułka wiedzy na temat tamtych czasów! Szukaliście pomysłu na wieczór? To go macie!

#1 Wolne Miasto

Obraz przedstawiający przeddzień wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku i nastroje społeczne w nim panujące, a następnie bohaterską obronę Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Mimo, iż film nakręcony był w 1958, to jednak próżno szukać lepiej nakręconego i uczciwie przedstawiającego tamte czasy filmu, szczególnie dziś. Ta pozycja oraz kolejna to film, który każdy Gdańszczanin powinien znać. Dzieło Pana  Stanisława Różewicza, z resztą jak kolejna pozycja.